Wstawanie z kolan po polsku - Targowica. Historia bez cenzury.

Historia bez cenzury

Historia bez cenzury

529K wyświetleń356

  Koszulka: hbcwear.pl/
  W tym odcinku opowiadamy, jak Polska wstając z kolan wypierniczyła się na ryj. Dlaczego Konstytucja 3-go Maja nie wszystkim się spodobała? Dlaczego konfederację nazywamy Targowicą? O tych mało chlubnych wydarzeniach z naszej historii już teraz w Historii bez cenzury.
  Źródła:
  A. Danilczyk, Targowica czyli zdrada
  M. Markiewicz, Historia Polski 1492-1795
  U. Augustyniak, Historia Polski 1572-1795
  J. Topolski, Rzeczpospolita Obojga Narodów - 1501 - 1795
  S. Grodziski, Polska w czasach przełomu (1764-1815)
  Subskrybuj: bit.ly/1itOao3
  Facebook: HistoriaBezCenzury

  Opublikowany 13 dni temu

  Komentarze

  1. Mateusz Makosz

   Czytając komentarze widzę, że Wojtek miał rację. Może i faktycznie kościół odegrał rolę mniejszą, lub większą. Zostawmy to nie atakujmy się wzajemnie. Ludzie jedni na drugich zaczynacie płuc jadem, bez powodu. Uważajcie, żebyście nie obudzili się w realiach takich, jak nasi przodkowie pod koniec XVIII wieku. Ugryzcie się czasem w język i traktujcie się z szacunkiem, to Polska będzie potężna

   1. frank santiago

    Widac ze jednak malo kto wzial sobie do serca ostanie slowa Wojtka

  2. Mokra Szyszynka

   a wiecie że Mariusz Max Kolonko ściemnia swoich wyznawców że będzie startować na prezydenta :D

  3. Artur Zarębski

   Będzie o Napoleonie?

  4. MIREK ROGAL

   Szkoda, ze w moich mlodych czasach nie bylo komputerow i internetu. Lekcje historii wspominam jako spiace lekcje. Wkowanie bezmyslnie daty i uche fakty. Wojek, szacunek. A przy okazji... warto by bylo zrobic program o naszych trzech koloniach zamorskich. Tak, tak, mielismy takie.

  5. kazix2

   Historia kołem się toczy

  6. olaboga2012

   DUCHOWNI - TARGOWICZANIE : prymas Polski Michał Jerzy Poniatowski - samobójstwo Józef Kazimierz Kossakowski (biskup) - powieszony, Ignacy Jakub Massalski (biskup wileński) - powieszony biskup Kossakowski (zagarnął bezprawnie dobra skarbowe na sumę 900 000 złotych polskich), Andrzej Gawroński (biskup krakowski), Jan Stefan Giedroyć (biskup żmudzi), (Po stłumieniu insurekcji kościuszkowskiej, gdy pewien ksiądz z jego diecezji użył słów obrażających Katarzynę II, Giedroyć nakazał go aresztować, czym zasłużył sobie na podziękowanie posła rosyjskiego Nikołaja Repnina) Szczepan Hołowczyc (biskup), ksiądz Onufry Kopczyński, Adam Naruszewicz (biskup smoleński), Antoni Onufry Okęcki (biskup) - Po zajęciu Warszawy przez wojska rosyjskie w kościołach odczytywany był jego list wzywający Polaków do posłuszeństwa. ksiądz Grzegorz Piramowicz, Józef Ignacy Rybiński (biskup kujawsko-pomorski), Michał Sierakowski (biskup),- Przegrał w karty pieniądze przyznane na insygnia biskupie wykupione potem przez jego kochankę prostytutkę, Wojciech Skarszewski (biskup) - W czasach II Rzeczypospolitej przyjął się zwyczaj zostawiania na jego trumnie sznura szubienicznego. Feliks Turski (biskup)

  7. Jakub Piasek

   Mądrego to czasem dobrze posłuchać

  8. Marcin Kolaska

   Świetna pointa.

  9. Paweł Winsławski

   Proponuję cz.2 "Wstawania z kolan po polsku" czyli twórcy pracy organicznej i pokłady pracy jakie dali z siebie w zaborze pruskim. konkretnie Wielkopolska,a kolejna część to wysiłki ludzi na ziemiach Górnego Śląska w walce o polskość.

  10. Sergey Berg

   +

  11. Wiesław Zuber

   Tutaj jest więcej powiedziane, kto z klechów ówczesnych zorganizował ten targowicki przekręt , a nawet coś o ówczesnym papieżu błogosławiącym targowiczanom....plsel.info/video/wideo/nJ26uIDXpp1qgqA.html

  12. GP AS

   Odnoszę wrażenie że mamy powtórkę

  13. cysior M

   No może kiedyś tak będzie ale to chyba jeszcze trochę

  14. janusz swie

   Mamy powtórkę z histori POszambo folksdojcze płaszczą się przed rzeszą.

  15. andre81111

   Ale dowaliłeś z tym Kolonko :) #R

  16. DrCharlie89

   Szkoda że nie wspomnieliście o tym iż konfederację targowicką wspierało bardzo dużo hierarchów kościelnych...

  17. Jurand

   Jest tu trochę cenzury. Przemilczano bardzo dużą rolę kościoła po stronie Targowicy za co potem Kościuszko biskupów wieszał.

  18. Bartosz A.

   Tak naprawdę to zarówno zwolennicy PO jak i PiS chcą dobrze dla Polski. Tylko, że jedni są zbyt dumni by słuchać rad od drugich... Nikt, kto głosuje na PO czy PiS nie życzy Polsce źle, ale wszyscy się tylko obrzucają błotem na forach...

  19. Bartosz A.

   Owszem, to byli do cna źli i GŁUPI ludzie, którzy widząc, że Polska jest w szambie po kolana walczyli o własną prywatę. Mimo, że gdyby się Polska podniosła - to prędzej czy później i oni by odczuli pozytywy.

  20. Wito Trawi

   wtedy o pomoc do Rosji dzisiaj do USA ...

  21. Andrzej Muszyński

   Jakby spadały zdradzieckie głowy w czas, to nie było by tyle problemów

  22. Piotr Handke

   nie rozpijać elit

  23. Robert Kaczmarek

   Austria prze wieki zaszkodziła nam o wiele bardziej niż ta "szatańska" Rosja.

   1. frank santiago

    @Robert Kaczmarek Pisalem daj konkretne przyklady Ja ci napisalem ile wojen mielismy z sasiadem ze wschodu to o czyms swiadczy Z tym gradobiciem to daj sobie spokuj Pisz konkretnie na temat Kazdy nasz sasiad mial swoje interesy i wplatywal nas w roznego rodzaju wojny Turcja Szwecja Rosja Prusy Wal z tym zaszkodzemiem Polsce przez Austrie wiecej jak Rosja Czekam na kilka przykladow Mozesz sobie zaczac od zaborow jak zylo sie Polakom pod austriackim a jak pod rosyjskim zaborem Nie wciskaj mi tylko rusofobii bo to bedzie smieszne

   2. Robert Kaczmarek

    Ojej tylko tyle? Cóż, mówiłem o szkodzeniu. A nie koniecznie oznacza to wojowanie. Austria była przez długi czas blisko nas także jako nasz "przyjaciel" szkodząc naszemu rozwojowi i właśnie nas wplątując w pare konfliktów zbrojnych. Na których to nie my zyskaliśmy a nasz "przyjaciel". A Widzę że jesteś zwolennikiem poglądu że Rosja w naszej historii "nie odpowiada tylko za gradobicia i koklusz". :-)

   3. frank santiago

    Dawaj z przykladami Moze zacznij od wojen jakie prowadzilismy z Austria czy tam Austrowegrami i porownaj do do wojen ktore prowadzilsmy z Ksiestwem Moskiewskim Carska Rosja potem z Bolszewicka Rosja Ja naliczylem 20 wojen polsko\rosyjskich

  24. Paweł Mitura

   Szkoda że takich poglądów o elitach nie miałeś 5 lat temu. Wtedy bardzo ładnie wspieraleś jedną partię i jakoś ostatnio zapał Ci spadł ale nie przyznales się do błędu. Teraz trochę za późno udawać że kanał jest obiektywny bo mleko się rozlało.

  25. Martina B.

   Normalnie nie komentuje, ale teraz muszę... Wojtek jak ty mnie zaimponowales tym zakończeniem ❤️ uwielbiam was jeszcze mocniej. Oby jak najwięcej osób wzięło sobie do serca te slowa.

  26. Michał Wilczyński

   dobra robota, świetnie opowiedziana historia z morałem. Niech się niesie ten film

  27. Skorpion1991

   super odcinek

  28. ZBYSIO I JADZIA

   Cały świat ma żal, że odbudowaliśmy Warszawę i całą Polskę. Gdzie ich sumienia? Zniszczyli nas, wymordowali, okradli, teraz roszczenia mają. Wskażcie drodzy ŻYZI GDZIE TE WASZE KAMIENICE? onehappyfamily.ning.com/videos/miasto-ruin-warszawa-1945-z-lotu-ptaka A potem przyszedł niemiecki podczłowiek spalił miasto i wymordował mieszkańców- oby ich dosięgła sprawiedliwość.

   1. Robert Kaczmarek

    ???

  29. Nert

   A najlepsze jest to że wszystkimi tymi krajami tak naprawdę rządziły niemieckie dynastie i na dworach tychże mówiło się po niemiecku :D

  30. Xmeone

   Hehe a co to za historia bez cenzury? Wycieczki osobiste w stylu Kolonko ale jak już wymieniasz znamienitych przedstawicieli konfederacji to zapominasz o takich tuzach jak Michał Jerzy Poniatowski; kto błogosławił konfederacji i carycy za rozbiór Polski jak nie osobiście głowa Kościoła Rzymskokatolickiego Jego Świątobliwość Pius VI??? Kto przewodził konfederacji na Litwie? Kto zwalniał Polaków z przysięgi na Konstytucję? Opowiedz jakie to korzyści otrzymał kościół. I powiedz prawdę - Kościół był jednym z największych zdrajców naszej Ojczyzny!

  31. Robert nauczyciel_informatyki

   Szacun Panie Wojtku

  32. Marek Funt

   Obawiam się że historia powtarza się na moich oczach...

  33. Tennyo Tj

   Nic się nie uczymy jako naród :(

  34. Jaro Suik

   Bardzo dobre i mądre. Dzięki.

  35. Nico Stor

   Czyli metodę biegania z bólem tylka za granicę znali już wtedy... może dzisiejsza opozycja wzorowała się na magnatach 😂

  36. ajwaj30

   Piekne podsumowanie Wojtku!

  37. AUTORYTET MORALNY

   Targowica to taki dzisiejszy pis.

  38. Ziemowit Chrobry

   pozdrawiam Wojtka bo facet mądrze prawi o wartościach. nr 1 na yt

  39. Pavlos D303_PL

   Masz bardzo piękne bluzki! Gdzie byłaby możliwość ich zakupu?

  40. serdy ximi

   Tym apelem macie mój dożywotni szacunek! To jest to czego nam potrzeba! Dzięki wam. Teraz już wiem jakie postanowienie na pewno zrealizuję!

  41. Blackwarior1

   Jak dla mnie, gdy dowiedziano się o rokowaniach targowiczan z Rosją powinno być dla takich ludzi kara śmierci i konfiskata majątków, a nie tylko utrata stanowiska. Szkoda z takimi szujami wogóle rozmawiać. W innych krajach europejskich za taki numer kara śmierci była na porządku dziennym. A co do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - nie dziwmy się, że uległ Rosji, w końcu caryca Katarzyna II wsadziła go na polski tron, w dodatku był jej kochankiem, więc grał według jej zasad.

  42. Paul Smith

   Za puentę odcinka, już nawet nie palec, ale cała ręką w górę i ukłon! Super ekipo HBC!

   1. serdy ximi

    Historia kołem się toczy.

  43. Irek. Z

   Targowiczanie wybrali po prostu błędny kierunek, zła opcje. Dokładnie jak teraz Peowcy. Cześć z nich ci u góry pewno byli zdrajcami o których można powiedzieć, ze dbali o swoje interesy ale większość to byli po prostu naiwni frajerzy, choć często poczciwi. Odpowiedzcie sobie samym hoc na jedno podstawowe pytanie. Mianowicie, czy chcecie Islamizacji? I sie wyjaśni kto bardziej bladzi.

  44. Piotr Kowalski

   I znow konstytucja.

  45. butti fdft

   Tym apelem macie mój dożywotni szacunek! To jest to czego nam potrzeba! Dzięki wam. Teraz już wiem jakie postanowienie na pewno zrealizuję!

  46. Szymon Mat

   Temat bardzo na czasie patrząc na ostatnie donosy na Polskę wykonywane przez polskich polityków. I jeśli ktoś chciałby zaoponować, ze to w obronie demokracji niech spojrzy jak ochoczo Niemcy i reszta chcą skarcic polski rząd i niech pomyśli dlaczego.

  47. Maciej Pietraszczyk

   Bardzo na czasie. Dzięki, Wojtek.

  48. Bulls

   Tusk też by cała Polskę sprzedał

   1. butti fdft

    cała ta "reforma sądownictwa", której jedynym rzeczywistym celem jest pozbawienie społeczeństwa niezawisłego sądu.

  49. Patryk Lis

   A Targowica to nie jest teraz Rumunskie Targoviste ?

  50. seeni gzty

   8:18 Wojciech Mickiewicz

  51. Wiesław Gałuszka

   A dzisiaj co się dzieje !!! może zrobisz odcinek o współczesnej targowicy czy poczekasz trochę ,aby wiedziec ilu się udało powiesić .hej.

  52. Przemek Poździej

   W sumie obecny "prezydent" jest jak Poniatowski-też wszystko podpisze

  53. Seffcia

   Świetne zakończenie!

   1. seeni gzty

    Sądzę, że i bez konfederacji targowickiej naiwnych "patriotów", Prusy i Rosja znalazłyby formalny powód do zbrojnej interwencji. W końcu od 60 lat miały wpływ na polskie spra

  54. Dawid Jacewski

   W interesie narodu jest nie skakać sobie do gardła a linia podziału nigdy nie byłą tak wyraźna jak obecnie. Jak nie wspierasz WOSP to najprawdopodobniej: nie lubisz Tokarczuk, zgadzasz się na przekop Mierzei Wiślanej, ehhhh, nie chce mi się dalej punktować. Brawo, jak zawsze świetny odcinek oraz szczera i dosadna puenta.

  55. buryzenek002

   9:16 Teraz też odwalają takie cyrki że żal patrzeć do tego stopnia że się chce wyjechać i nie przyznawać skąd się jest

  56. Mat_DE

   Jesteście najlepsi! Szkoda, że w szkołach nie uczą na luzaku.

  57. annag cocl

   Patrzę na główną na YT i widzę że 7 sekund temu zostało dodane to złoto. You made my day :D

  58. Welma Blake

   Historia kołem się toczy.

  59. marek nowicki

   szkoda że nie wspomniałeś o wyższym klerze który również poparł rozbiory łącznie z papieżem,i to tych zdrajców lud Warszawy w powstaniu wieszał

  60. Mirro Otka

   Jak ktoś chciałby zdradzić kraj z jakąś tam rosją, to podczas najazdu niech stanie na czele najeźdźcy(ten trudny wyraz to właśnie wy a precyzyjniej: wasza pozycja) - ma szanse na szybką i w miarę bezbolesną śmierć. POLAK MAŁY

   1. annag cocl

    Kiedy HBC 5????